avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Timp util - stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Timp util - stagiu de cotizare

constituie stagiu de cotizare si se ia in calcul timpul util di agricultura la:
1. pensia anticipata?
2. pensia anticipata partiala?
3. pensia de invaliditate?
Cel mai recent răspuns: pavellevap , utilizator 17:43, 29 Noiembrie 2010
La toate 3.O seara buna.
nu te supara ca insist
deci timpul util din agricultura se insumeaza la stagiul de cotizare realizat in cazul stabilirii stagiului potential?
deci are cu totul alt regim decat perioadele asimilate care se valorifica numai la pensionarea pentru limita de varsta?
deci are regimul ca si stagiului de cotizare dovedit cu carnetul de munca sau adeverinte?
pavellevap a scris:
deci timpul util din agricultura se insumeaza la stagiul de cotizare realizat in cazul stabilirii stagiului potential?

Da.

deci are cu totul alt regim decat perioadele asimilate care se valorifica numai la pensionarea pentru limita de varsta?

Nu este perioada asimilata.

deci are regimul ca si stagiului de cotizare dovedit cu carnetul de munca sau adeverinte?

Oarecum. :)


Intrucat perioada lucrata la CAP este o perioada pentru care nu s-au platit contributiile la bugetul asigurarilor sociale de stat, pensia de agricultor se calculeaza tinand cont de numarul anilor de lucru in agricultura, in care s-au realizat normele de lucru cel putin la nivelul planificat (asa cum rezulta din documentele justificative), pentru care se acorda un punctaj stabilit prin acte normative.

Cei de la pensii calculeaza timpul util pe baza adeverintei de la CAP cu normele agricole realizate si planificate. Timpul util reprezinta vechimea in munca a celor care au lucrat la CAP, respectiv stagiul de cotizare. Pentru fiecare an util se acorda un punctaj stabilit prin lege. Incepand cu 1 septembrie 2007, punctajul anual pentru fiecare an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste reprezinta 0,57255 puncte (art. 162, alin. 2 din Legea nr. 19/2000).

Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Noiembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
va multumesc la toti
si mai intreb
- conf art 52 din proiect lege pensii spune ca treb indeplinite cumulativ 3 conditii dupa caz
- una din conditii este sa realizezi stagiul minim de cotizare, conf anexelor 5 sau 6 dupa caz
- am inteles ca daca ai realizat stagiul complet de cotizare prevazut in anexele 5 sau 6 dupa caz, si ai lucrat in conditii deosebite sau speciale ai reduceri ale varstei, conf tab 1 sau 2 de la art. 55
Intrebare
1. la stagiul de cotizare in vederea pensionarii in baza art. 52, pentru limita de varsta, se iau in considerare si timpul util din agricultura, si armata, si facultatea la zi ?
2. la stagiul de cotizare in vederea pensionarii in baza art. 52, pentru limita de varsta se insumeaza si perioada suplimentara la perioadele lucrate in contii deosebite sau speciale?
multumesc
e posibil ca intrebarile mele sa nu fie explicite

Alte discuții în legătură

Pensie cap Lupes Fenina Lupes Fenina O persoanâ care a lucrat la CAP, născută la 05.10.1949 cu o vechime de 25 ani (data angajării este 1964-1990, anii 1964; 1965 nu a efectuat norma în ... (vezi toată discuția)
Pensie agricultor carmen.tomozei carmen.tomozei Buna ziua, Mama mea este nascuta in 04.05.1952 si are 18 ani de munca CAP+3 ANI pe care nu ii gaseste in arhivele fostului CAP.Cand poate iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie agricultor valentin72 valentin72 buna ziua soacra mea are 17 ani munciti la CAP pe cartea de munca ,acum este bolnava cu plamanii de 10 ani. as dori sa stiu daca are drept de pensie si dupa ... (vezi toată discuția)