Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenitor

as dori sa stiu daca copilul meu are drept ,dupa divortul meu si poarta numele celuilalt ,la a locui intr-un apartament trecut pe numele identic cu al copilului,de la celalalt parinte (conf hotaririi definitive de divort de a purta numele celuilalt dar de a ramine in grija mea.)copilul nu doreste sa stea in chirie ca sa isi continue studiile,inca este minor, ci considera ca are drept la acel apartament si daca celalalt parinte nu e de acord.
Drept aveti doar d-voastra si fostul sot.Copilul are un drept suprem de a beneficia de locuinta si de a fi ingrijit cel putin pana la varsta majoratului.Nimeni nu cred ca ii va spune sa plece.
copilul are doar un drept de mostenire in cazul decesului tatalui sau.
numele n-are nici o legatura, iar copilul nu poate fi dat afara decat cu ordin de evacuare, ceea ce tatal nu ar obtine, mai ales ca e vb de un minor
nu inteleg de ce nu ati cerut ca minorul sa-i fie incredintat tatalui, daca tot vroia sa stea cu el? e cam aiurea ca minorul sa stea la tata si tatal sa va plateasca pensie