Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract pe perioada determinata vs gravida
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract pe perioada determinata vs gravida

Daca am contract pe perioada determinata pana in iunie 2010 si raman gravida in decembrie sai ianuarie firma este obligata sa imi prelungeasca contractul si sa pot intra in concediu pre si postnatal din campul muncii si apoi in concediu de crestere al copilului sau poate sa hotarasca sa nu mi-l prelungeasca stiind ca sunt gravida?
Angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m.
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56j din Codul muncii) la data expirarii sale indiferent de starea de fapt a dvs.
2. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. In somaj fiind veti putea beneficia de concedii medicale, de concediu de maternitate si apoi de CCC pana la 2 ani.