Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului de conducere pt 30 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului de conducere pt 30 zile

Am o problema. Mi s-a suspendat permisul pt 30 zile. Problema este ca eu lucrez in Brasov iar permisul meu de conducere e pe judetul Hunedoara. Intrebarile mele sunt:
1. Dupa trecerea celor 30 de zile pot cere eliberarea unei adeverintze pt a putea conduce pana la Deva ca sa-mi ridic permisul sau nu am nici o sansa si trebuie sa merg cu trenul ca sa ridic permisul?
2. Unde trebuie sa ma adresez pt a-mi muta dosarul de la HD la BV? (in C.I. am domiciliul de BV)
hevior, utilizator
1. nu primesti adeverinta, va trebui sa te descurci altfel.
2. Daca domiciliul e definitiv pe Brasov, va trebui sa mergi la biroul Politiei rutiere Brasov pentru preschimbare permis de conducere.
Am inteles. Daca voi conduce (dupa terminarea celor 30 de zile) nu o sa ma pot legitima. Ce sanctiune risc? (am dreptul de a conduce dar nu am permisul la mine). Se cumuleaza cu sanctiunea anterioara (risc sa mi se suspende permisul din nou) sau primesc amenda pt ca nu am actele la mine?