Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare denumire SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare denumire SRL

Salut tuturor!
Inainte de toate: foarte util acest site si foarte frumoasa comunitatea online gasita aici, din intamplare, prin domnul Google.

Doresc sa preschimb numele SRL la care sunt asociat si administrator. Am rezervat noua denumire la Registrul Comertului, fiindca stiu ca in principiu acesta e primul pas si fiindca as dori sa fiu linistit ca numele ramane rezervat. :)
Din pacate, mai departe nu stiu concret nimic despre pasii care trebuie urmati. E o intreaga zvonistica despre ce urmeaza.

Ce ma intereseaza:

1. Societatea sub numele actual are contracte in derulare si presupun ca trebuie informati partenerii printr-o notificare ca s-a schimbat denumirea. Este de ajuns?
2. Daca societatea este avizata sa produca documentatii de proiectare pentru anumite avize tip mediu, ape sau avize hidro, isi va pierde autorizarea? Sau la fel, e nevoie doar de notificarea Ministerului Mediului si Apelor?
3. Cat costa in medie, lucrarile de schimbare a denumirii, daca as dori externalizarea lor catre un notar fara sa mai trebuiasca sa mai alerg eu?

Va multumesc!

PS: intrebarea de principiu pe langa cele 3 intrebari detaliate este "Ce se schimba odata cu denumirea unei SRL ?"
brebone, utilizator
Este de ajuns notificare la care atasati si certificatul constator emis de ORC, prin care anuntati ca v-ati schimbat denumirea.
Odata cu schimbarea denumirii se schimba certificatul unic de inregistrare si stampila societatii.
Daca nu doriti sa alergati dvs, mai bine apelati la un avocat ...nu stiu daca notarul va alerga pentru dvs.
Onorariul difera de la avocat la avocat.
Apelati la un avocat, notarul doar redacteaza actele, dar nu le si duce la ORC.
Dupa ce se va schimba denumirea, veti notifica partenerii contractuali cu privire la aceasta - pt. unii va fi suficienta aceasta notificare, altii vor dori sa incheiati acte aditionale la contracte.
Prin schimbarea de denumire, societatea nu-si pirde niciun fel de autorizatii, doar ca trebuie sa anuntati si emitentii acestor autorizatii despre modificarea intervenita, sa atasati la notificare documente justificative (act aditional, incheierea jud. de la ORC, certificat inregistrare nou); in unele cazuri, e posibil sa vi se elibereze o noua autorizatie pe denumirea noua.
brebone a scris:

PS: intrebarea de principiu pe langa cele 3 intrebari detaliate este "Ce se schimba odata cu denumirea unei SRL ?"

Nu se mai schimba nimic! Toate celelalte date de identificare a firmei raman aceleasi, contractele raman in vigoare, ca si orice alte obligatii/indatoriri pe care le-ar avea societatea.
E aceeasi societate, in haina noua... :)
Schimbarea denumirii persoanei juridice atrage doar preschimarea certificatului de inmatriculare nu si a altui act din trecut. Tot astfel cum persoana fizica daca isi schimba numele, de ex prin casatorie, isi va schimba doar CI nu si celelalte acte din trecut (diplome, etc). Pentru dovada va atasa certificatului de casatorie.
Acelasi lucru se intampla si cu persoana juridica - prin atasarea actelor ce atesta schimbarea intervenita.
lory10 a scris:

brebone a scris:

PS: intrebarea de principiu pe langa cele 3 intrebari detaliate este "Ce se schimba odata cu denumirea unei SRL ?"

Nu se mai schimba nimic! Toate celelalte date de identificare a firmei raman aceleasi, contractele raman in vigoare, ca si orice alte obligatii/indatoriri pe care le-ar avea societatea.
E aceeasi societate, in haina noua... :)

Chiar si CUI-ul si nr de inregistrare ORC (J__/____/____) ramane identic