Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am un SRL cu o amenda de la ITM pe care nu am ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am un SRL cu o amenda de la ITM pe care nu am platit-o. Ce se va intimpla cu SRL-ul daca nu voi plati amenda?

Cel mai sigur SRL-ul va fi executat silit de catre ANAF si se va incepe probabil prin poprirea conturilor, eventual ulterior se va incerca vanzarea unor bunuri mobile si imobile apartinand societatii. B-) Aceasta este varianta scurta si simplista a raspunsului. Daca totusi exista o sansa oricat de mica, sfatul meu este sa contestati pvc-ul. Succes.
Intr-adevar, daca nu a expirat termenul de formulare a contestatiei, incercati sa contestati PV (in multe cazuri ITM ori si-a depasit atributiile ori nu a aplicat corect amenzile).
Nu ANAF va trece la executarea silita , ci chiar ITM -ul.
esti sigur ca ITM-ul? din cate stiu, astea se duc in debit la finante si tot ei executa silit, pentru ca sumele astea se duc la bugetul de stat.
Da ... din cate stiu eu , prin derogare de la prevederile privind finanţele publice, un procent de 15% din sumele încasate cu titlu de amenda constituie venituri extrabugetare care se încasează, se administrează, se contabilizeaza şi se utilizează de Inspecţia Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic