Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe salarii persoane cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe salarii persoane cu handicap

Buna ziua,
Stie cineva daca s-a modificat legea prin care persoanele cu handicap erau scutite de impozit pe salariu? Daca da, ma puteti ajuta si cu o lege?
Multumesc!
Legea nr 448/2006 privind drepturile si facilitatile ce se acoprda persoanelor cu dizabilitati inca nu s-a modificat
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Legea nr 448/2007 privind drepturile si facilitatile ce se acoprda persoanelor cu dizabilitati inca nu s-a modificat

Cred ca este vorba despre Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap ...:)

Versiune actualizata la data de 01/01/2010 o gasiti aici
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe site-ul Casei de pensii a Mun Buc scrie urmatoarele despre acest impozit:
"Potrivit prevederilor Legii nr.360/2009, persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de scutire de impozit pe veniturile din salarii, indemnizatii de natura salariala si pensii.

Aceasta reglementare s-a promovat prin modificarea art.26 alin. a) din Legea 448/2006, privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe de alta parte, insa prin OUG 109/2009 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/2003 privind codul fiscal, se abroga prevederile art.26 lit.a) din Legea 448/2006. Aceasta abrogare opereaza de la 01.01.2010 ( art.III alin.1 din OUG nr.109/2009).

In consecinta, avand in vedere reglementarile enuntate mai sus, scutirea de impozit pe veniturile din pensii ale persoanelor cu handicap grav sau accentuat se face numai pentru luna decembrie 2009."
Eu am cautat in legea 109/2009 dar nu am gasit ca se abroga prevederile art. 26 lit a.
Pana la urma s-a abrogat sau nu?
1. Lit. a a fost abrogată prin art. 298, alin. (1), pct. 43 ind.2 din Codul fiscal, astfel cum a fost introdus prin art. I, pct. 153 din O.U.G. nr. 109/2009.
apoi
2. Legea nr.360/2009 modifica lit. a) a art. 26 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap , in sensul ca :
„a) scutire de impozit pe veniturile din salarii, indemnizaţii de natură salarială şi pensii;”

Prin urmare, aceasta prevedere este in vigoare in prezent ....
Multumesc frumos pentru ajutorul acordat!

O saptamana frumoasa va doresc.