Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... scutit sau nu de impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

scutit sau nu de impozit

Conf.Codului Fiscal, o persoana cu handicap grav sau accentuat beneficia de scutire de impozit pentru veniturile din salarii. Conf. unei legi( fantoma ) nr.360/2009 de aceasta scutire beneficiaza si pensionarii.Apare apoi o OUG nr.109/2009 care de la 01.01.2010 abroga legea 360, sau mai bine zis art.26, alin.a din legea 448/2006 si modifica din nou Codul Fiscal . In concluzie pentru 2010 se mai beneficiaza de scutire de impozit pe salarii ptr. persoanele cu handicap? Pentru pensii am inteles ca a functionat doar o singura luna.
Multumesc anticipat
Legea nr.360/2009 nu este o lege fantoma, o veti gasi in M.Of. in care a fost publicata, prin care s-a modificat art.26 lit.a) din Legea nr.448/2006, republicata. Daca tot ati citit prevederile O.U.G.nr.109/2009, la care faceti referire, unde scrie ca, la data intrarii in vigoare a acesteia se abroga Legea nr.360/2009?
Nu apare in mod expres anulata legea 360/2009 dar sigur este ca nu se mai aplica;
in schimb legea 448/2006, art.26 lit.a ca si art 83 este in mod sigur abrogat. Revin, in aceste conditii cu intrebarea : mai sint scutite pers. cu grad de handicap grav sau accentuat de impozitul pe salariu? Am in unitatea unde lucrez 2 astfel de cazuri si ar trebui sa fac fisierul de personal ptr. ianuarie.
Stimate puideurs, Legea nr.360/2009, prin care s-a modificat lit.a) a art.26 din Legea nr.448/2006, republicata, este in vigoare, deci persoanele prevazute in textul sus citat sunt scutite de impozitul pe venitul realizat din salarii.