avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... scutit sau nu de impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

scutit sau nu de impozit

Conf.Codului Fiscal, o persoana cu handicap grav sau accentuat beneficia de scutire de impozit pentru veniturile din salarii. Conf. unei legi( fantoma ) nr.360/2009 de aceasta scutire beneficiaza si pensionarii.Apare apoi o OUG nr.109/2009 care de la 01.01.2010 abroga legea 360, sau mai bine zis art.26, alin.a din legea 448/2006 si modifica din nou Codul Fiscal . In concluzie pentru 2010 se mai beneficiaza de scutire de impozit pe salarii ptr. persoanele cu handicap? Pentru pensii am inteles ca a functionat doar o singura luna.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 19:25, 20 Ianuarie 2010
Legea nr.360/2009 nu este o lege fantoma, o veti gasi in M.Of. in care a fost publicata, prin care s-a modificat art.26 lit.a) din Legea nr.448/2006, republicata. Daca tot ati citit prevederile O.U.G.nr.109/2009, la care faceti referire, unde scrie ca, la data intrarii in vigoare a acesteia se abroga Legea nr.360/2009?
Nu apare in mod expres anulata legea 360/2009 dar sigur este ca nu se mai aplica;
in schimb legea 448/2006, art.26 lit.a ca si art 83 este in mod sigur abrogat. Revin, in aceste conditii cu intrebarea : mai sint scutite pers. cu grad de handicap grav sau accentuat de impozitul pe salariu? Am in unitatea unde lucrez 2 astfel de cazuri si ar trebui sa fac fisierul de personal ptr. ianuarie.
Stimate puideurs, Legea nr.360/2009, prin care s-a modificat lit.a) a art.26 din Legea nr.448/2006, republicata, este in vigoare, deci persoanele prevazute in textul sus citat sunt scutite de impozitul pe venitul realizat din salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe salarii persoane cu handicap Iohana27 Iohana27 Buna ziua, Stie cineva daca s-a modificat legea prin care persoanele cu handicap erau scutite de impozit pe salariu? Daca da, ma puteti ajuta si cu o ... (vezi toată discuția)
Infintare pfa persoana cu handicap ady_france01 ady_france01 Intentionez sa infintez un PFA cu scopul de a lucra in domeniul asigurarilor. Va rog sa imi explicati care ar fi pasi de urmat, scutirile in cazul handicapului ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe salariu sirbualexandru sirbualexandru mentionez ca am certificat de handicap gradul 2 accentuat dobandit pe 16 oct. 2014 ,am trimis la serv un examplar (mentionez ca sunt politist)si mi-a venit o ... (vezi toată discuția)