Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala din culpa

daca cineva loveste cu masina o persoana pe trotuar(masina fiind parcata cu doua roti p trotuar si doua p carosabil si o loveste cand da cu spatele),o duce la spital,nu e anuntata politia,victima nu are pretentii sa fie despagubita,mai poate face reclamatie la politie,ori sa actioneze in judecata p sofer.pana cand poate face acest lucru?multumesc anticipat
Poate depune plangere in termen de 2 luni.
poate incheia o conventie cu victima prin care sa fie sigur ca nu e reclamat la politie?trebuie incheiata la notar?
daca depune plangere se ia in calcul parasirea locului accidentului?
multumesc frumos pentru raspuns
Cat de grav a fost accidentul?
Cati ani are victima?
85 de ani
8 saptamani tratament la domiciliu
In momentul in care victima a mers la spital si a declarat cele intamplate,spitatlul a anuntat politia,iar dvs daca nu ati declarat accidentul in termen de 24 de ore,aveti probleme inclusiv pentru fuga de la locul accidentului.
Incadrarea juridica a batranei accidentate va fi stabilita de medicul legist in urma consultarii sale si a actelor medicale,in functie de numarul de zile,urmand a se stabili si incadarea juridica a faptei dvs.
In functie de acest numar de zile,avand in vedere si noile prevederi ale Legii nr.202/2010,este posibil sa aveti oportunitatea unei impacari,care ar inlatura raspunderea dvs.penala.