avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen contract inchiriere pe OUG 40/1999
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen contract inchiriere pe OUG 40/1999

Pentru un imobil retrocedat prin dispozitie de primar pe data de 15/10/07 punerea in posesie s-a facut pe 1/11/07 si acum trebuie notificat chiriasul - care sunt conditiile dupa N modiifcari ale OUG 40/1999 ?? A ramas tot o chirie maxima de 15% din venit ? si TERMENul e de 5 ani de la data dispozitiei sau a punerii in posesie sau a inscrierii la DITL?? Se aplica O.U.G. nr. 8/11-03-2004? Notificarea prin scrisoare rec+conf primire trimisa prin executor judecatoresc trebuie sa aiba un terrmen minim de 15 zile sau mai mult? Ce trebuie scris in notificare ca sa fie perfect in concordanta cu legea?
Cel mai recent răspuns: studenta80 , utilizator 16:55, 10 Noiembrie 2008
In baza legii 10/2001,s-a restituit propietarului, casa nationalizata.Propietarul a castigat la curtea de apel-sectia civila in mai 2004, si la inalta curte de casatie in ianuarie 2006.Chiriasii au platit chirie la stat .Propietarul a facut contract de inchiriere cu ei in ianuarie 2007, pe un an,si acum in decembrie inceteaza contractul.Tot anul au platit o chirie modica de 120 lei lunar,pt teren si casa.Propietarul este obligat sa-i tina cu chirie modica?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 40/1999 mai se aplica? pynu pynu Buna ziua tuturor, revin cu un subiect care probabil a mai fost discutat pe acest forum intr-o anumita masura si care am inca nelamuriri , recent am citit din ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 40 din 1999 catavencu catavencu Va rog sa ma lamuriti daca aceasta ordonanta se mai aplica in totalitate sau partial in anumite cazuri. In ceea ce ma priveste am incheiat deja contracte din ... (vezi toată discuția)
Imobil revendicat 10/200,chiriasi care nu vor nici sa plece,nici sa semneze un contract de inchiriere ContSters95727 ContSters95727 Suntem mai multi copropietari al unui imobil cu teren pe care l-am castigat in urma legii 10/2001.Fostii chiriasi au stat pe o chirie modica de 120 ron (pt un ... (vezi toată discuția)