Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pentru contabili bine pregatiti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pentru contabili bine pregatiti

Detin un cabinet individual de avocatura.
Am incheiat un contract de asistenta juridica a carui valoare inscrisa este mai mica decat cea pe care am incasat-o pe chitante ?
Atata contractul cat si chitantele aferente acestuia nu au inscrise datele de identificare fiscala, pe acestea fiind aplicata doar stampila rotunda de avocat.
Ce probleme pot avea cu organele fiscale si cum pot remedia acest lucru.
Daca valoarea este mai mica decat cea incasata incheiati un act aditional la contract sa ajungeti la valoarea incasata.
Privind datele de identificare fiscala este putin probabil sa fiti prins si asta doar la un control incrucisat. In cazul unui cabinet individual de avocatura este putin probabil sa va controleze.
In general va vor cere doar actele incheiate cu cel mult 3 ani in urma de regula cele pe anul trecut sau cel in curs.
Din practica va spun ca un coleg de-al meu a platit 2000 RON amenda pentru acelasi lucru.
Puteti remedia deficientele pana la data controlului.

chitanta din acest link este valabila din punct de vedere legal ? Mai sunt in uz ? Am trecut adresa site-ului caci nu pot insera o imagine cu chitanta in cauza
[ link extern ]
Alta modalitate inafara actului aditional mai exista ? Asta presupune sa inchei actul aditional cu clientul si acesta s-ar putea sa nu fie de acord sa il semneze si sa ceara banii inapoi.
Pot sa inchei noi contracte de asistenta juridica, pentru aceeasi cauza, in interval de 2 3 luni, cu valori care sa acopera valoarea sumelor incasatein plus pe chitanta ?
Ma faci sa te invat lucruri rele.
Nu se uita nimeni la actul aditional de la contract.
Il faci cu suma care ai nevoie in caz ca te controleaza sa-l ai acolo.
Inserezi in el o clauza de aprobare tacita in lipsa raspunsului ( in cel mai rau caz daca se uita habar nu au ei ce este cu aprobarea tacita le spui ca nu ti-au raspuns la notificare cand le-ai trimis actul aditional asa ca a fost acceptat )
Nu sunt asa de destepti precum crezi tu.
Ca si periodicitate la un cabinet de avocatura sunt maxim 2 controale la 15 ani.
Intreaba si tu pe forum ca sunt unele persoane care n-au avut niciodata control iar tu iti si faci griji?
Inca ceva ei vin doar cand apari cu impozite si taxe neplatite in calculatorul lor iar la tine nu este cazul .
Multumesc pt raspunsuri, dar in legatura cu ultima mea intrebare ce puteti sa-mi spuneti?
Nu ma uitati de chitanta atasata, mai este in uz?