Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

dupa inceperea actiunii de divort se mai poate invoca de catre cealalta parte ”parasirea domiciliului conjugal” in cazul in care eu aleg sa locuiesc cu altcineva, in alta parte?
da, poate invoca, dar e o realitate asumata de dvs si un motiv de divort.
doar daca doriti sa divortati din vina lui exclusiva, va afecteaza
~ Conținut șters la cerere ~
procesul este deschis de mine,pe alte motive, cat poate influenta acordarea tutelei in cazul unui copil de 16 ani
Parasirea domiciliului conjugal,atata timp cat este dovedita cu probe ,poate constitui un motiv de divort.
Minorul de 16 ani,va fi audiat la Cemera de consiliu de catre magistrati pentru a-si spune optiunea in legatura cu parintele caruia doreste sa ii fie incredintat.
In rest problema depinde de probatoriile adminstrate de parti,inclusiv din ancheta sociala care va fi efectuata,din care va rezulta care dintre parinti ofera mai bune conditii de crestere si educare din punct de vedere social,moral si material pentru minor