Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... comunicarea hotararii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

comunicarea hotararii

buna ziua am o intrebare urgenta care necesita ajutor.Tatal meu a avut proces de munca la care s-a respins fondul.urma sa primesca hotararea instantei cu motivatii ca pe urma sa intenteze recurs.a tot sunat sa intrebe la tribunal daca s-a redactat avnd raspuns negativ. a trecut 2 saptamani in care nu s-a mai interesat,asteptand sa-i vina acasa dar aceasta a fost redactata trecand si perioada de 10 zile in care sa poate intenta recurs,el neprimind nimic la domiciliu si nici instintat de aceasta, nici de avocat.ce poate sa faca acum,in conditia in care ar dori sa apeleze la calea de recurs,dar din cauza tardivitatii nu mai poate.mentionez ca hotararea s-a redactat pe data de 18.11.2010.
I s-a comunicat hotararea primei instante ?
Am inteles ca nu i s-a comunicat sentinta instantei de fond.
De unde stie ca s-a redactat?
Si apoi, daca tot stie, ce scrie la sfarsit, termen de recurs 10 zile de la comunicare sau de la pronuntare?
De unde stiti ca termenul de recurs este de 10 zile?
una este data redactarii si alta este data comunicarii sentintei.de la data comunicarii hotararii curge termenul de recurs.
Toti cei de mai sus va intreaba daca ati primit acasa hotararea judecatoreasca.

Daca nu ati primit hotararea acasa sunteti in termen.
Termenul nu curge de la data la care s-a terminat procesul sau de cand a intrat in pronuntare.

avocat Claudiu Lascoschi