Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii hotararii judecatoresti

am castigat un proces cu o banca si de la data pronuntarii 18.04 nu am primit hotararea azi 18.06.Ce pot face pentru a urgenta lucrurile?in cat timp poate face banca recurs?sun la arhiva si zice sa avem rabdare,dar cunosc pe cineva un caz ca al nostru care a si intrat in posesia banil;or pentru care s a judecat
Depuneti la registratura instantei o cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii hotararii.
Termenul de declarare a caii de atac curge de la data comunicarii hotararii.
nu stiu cum sa o formulez.Dl avocat nu raspunde la telefon si as vrea sa o depun la registratura.sunt modele tip?
Nu sunt modele tip.Pur si simplu faceti cererea la nr de dosar pe care il aveti, va legitimati si solicitati urgentarea motivarii si comunicarii hot.
O puteti face si de mana nu este obligatorie tehnoredactarea ei.
O puteti trimiti pe fax/ e-mail ori cu posta cu confirmare de primire sau o depuneti personal la registratura instantei.
am facut ieri cererea,cam cat ar trebui sa mai dureza sa o primim?ce inseamna obligatie de a face la solutionarea cazului?toate hotararile din procesele civile sunt cu cale de atac?multumec
apetreielena, utilizator
In cazul dvs da, sentinta va fi data cu cale de atac.
Obligatia de a face inseamna exact ceea ce se intelege: obligatia de a intreprinde ceva.