avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii hotararii judecatoresti

am castigat un proces cu o banca si de la data pronuntarii 18.04 nu am primit hotararea azi 18.06.Ce pot face pentru a urgenta lucrurile?in cat timp poate face banca recurs?sun la arhiva si zice sa avem rabdare,dar cunosc pe cineva un caz ca al nostru care a si intrat in posesia banil;or pentru care s a judecat
Cel mai recent răspuns: avLeon , utilizator 08:39, 8 Noiembrie 2012
Depuneti la registratura instantei o cerere de urgentare a redactarii si a comunicarii hotararii.
Termenul de declarare a caii de atac curge de la data comunicarii hotararii.
nu stiu cum sa o formulez.Dl avocat nu raspunde la telefon si as vrea sa o depun la registratura.sunt modele tip?
Nu sunt modele tip.Pur si simplu faceti cererea la nr de dosar pe care il aveti, va legitimati si solicitati urgentarea motivarii si comunicarii hot.
O puteti face si de mana nu este obligatorie tehnoredactarea ei.
O puteti trimiti pe fax/ e-mail ori cu posta cu confirmare de primire sau o depuneti personal la registratura instantei.
am facut ieri cererea,cam cat ar trebui sa mai dureza sa o primim?ce inseamna obligatie de a face la solutionarea cazului?toate hotararile din procesele civile sunt cu cale de atac?multumec
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2012
apetreielena, utilizator
In cazul dvs da, sentinta va fi data cu cale de atac.
Obligatia de a face inseamna exact ceea ce se intelege: obligatia de a intreprinde ceva.

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca neprimita Ovidiu Stanciu Ovidiu Stanciu Cerere urgentare redactare hotarare judecatoreasca Cerere scrisa la calculator sau de mana sa fie ? Modelul acesta de cerere este bun? Daca pe site al ... (vezi toată discuția)
Proces civil de partaj bunuri comune - pronuntare fond Taisa Denisa Taisa Denisa Din anul 2006 am intentat la judecatoria Deva un proces civil de partaj bunuri comune dupa divort. In 17 decembrie 2010 a avut loc pronuntarea. Ceea ce ma ... (vezi toată discuția)
Hotarare pronuntata in calea de atac a apelului si necomunicata imbroserv imbroserv Pe data de 10.01.2012 sa judecat termenul si s-a dat solutionare la apel. Nu am primit pana astazi comunicarea solutionarii desi au trecut 3 luni de ... (vezi toată discuția)