Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca neprimita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca neprimita

Cerere urgentare redactare hotarare judecatoreasca
Cerere scrisa la calculator sau de mana sa fie ? Modelul acesta de cerere este bun?

Daca pe site al justitie scrie la proces Admis fond se mai poate face recurs?

DOSAR NR. ……………………………..
PRONUNŢARE: ………………………..
DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul/a, ………………………………………………….. în calitate de
………………………………….. în cauza ce formează obiectul dosarului menţionat mai
sus, prin prezenta, formulez
CERERE DE URGENTARE A REDACTÃRII HOTÃRÂRII
pronunţate în prezenta cauză, prin intermediul căreia vă rog să procedaţi la
urgentarea redactării hotărârii pronunţate în data de ……………………………….
Formulez această cerere având în vedere faptul că, deşi pronunţarea în acest
litigiu a avut loc în data de …………………., hotărârea prin care se constată
…………………………………………………………………, nu a fost încă redactată.
Vă rog să ţineţi cont de faptul că am iniţiat litigiul in data de
……………………, eu trebuind să aştept să mi se facă dreptate o perioadă de
aproximativ …………………………, timp în care dreptul meu
…………………………………….. ce face obiectul ……………………………. a fost pus la
îndoială. Astfel, având în vedere soluţia favorabilă publicată pe portalul instanţelor de
judecată, pentru ………………………………………………., îmi este necesar în cel
mai scurt timp exemplarul hotărârii pronunţate.
Cu privire la caracterul urgent al redactării hotărârii, menţionez faptul că în
Regulamentul de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti din 22/09/2005, sunt
reglementate norme menite să asigure soluţionarea cu celeritate a cererilor primite
[art. 5 alin. 2 lit. g), art. 47, art. 52 alin. 1 lit. g), 109 alin. 1, art. 110 alin. 1].În toate textele de lege amintite mai sus, se vorbeşte despre soluţionarea
cererilor într-un termen rezonabil şi despre termene care trebuie respectate.
Mai mult decât atât, în conformitate cu art. 260 alin.1 şi art. 264 alin.1 Cod
procedură civilă, pronunţarea se poate amâna pentru un termen ce nu poate depăşi 7
zile, iar redactarea hotărârii se face în termen de 30 de zile de la pronunţarea
ei, acestea fiind norme care trebuie aplicate.
Având în vedere cele de mai sus, vă rog să-mi admiteţi cererea astfel
cum a fost formulată şi să procedaţi la urgentarea redactării hotărârii
pronunţate în data de …………………………., în dosarul nr. ……………………...
Semnatura:
DOMNULUI PRESEDINTE AL TRIBUNALULUI ………………………….

Nu are relevanţă cum se scrie o cerere, de mână, de tipar, principalul este să fie redactată clar şi concis.
Hotărârea dată pe fond este supusă căilor de atac.
In locul punctelor complectez pe calculator cu datele cerute sau trec ulterior cu pixul?
Ovidiu Stanciu, Alte profesii
Ori scrieţi toată cererea la calculator, ori o scrieţi toată de mână.
In cate zile se afla raspuns daca cererea a fost acceptata ? apare pe portalul justitiei la dosarul cauzei?Multumesc
Da, verificati pe portal.