Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii recuperare sume
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

recuperare sume

La multi ani tuturor celor cu numele Sf. Andrei!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns! Am primit urmatorul mesaj: " am o inv a nascut in nov 09. Suma conc med este de 10000 lei. Timp de 10 luni s-au recuperat 4000 lei prin nevirare 0.85 la sanatate. La i sept 2010 s-a schimbat contabila, iar noua cont spune ca suma trebuie recuperata in bloc(tot odata).
Am dus rectificative la casa, le-a primit dar a spus ca nu poate sa dea si banii deoarece este un ordin din mai 2010 care da voie numai la 3 luni
Ce este de facut? S-au recuperat 4000, cate 400 pe luna, fondul de salarii fiind cam de 70-80 mii lei. A avut medical cam de la inceputul anului 2009, a nascut,
dupa care acum este in ingr pana la 2 ani.
Casa invoca un ordin de ministru din mai 2010, care limiteaza aceasta cerere la 3 luni,pentru a da banii in bloc"
Va multumesc tuturor pentru ajutor, dar mai ales prietenul meu aflat acum intr-o mare incurcatura.
Parerea mea este ca poate sa recupereze, ca si pana acum, in baza ART. 77, ordin60_32-1_sanatate
Sumele reprezentând indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia în luna respectivă, se recuperează din contribuţiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie.
Spuneti-mi daca gresesc!
elena138, utilizator
:help::help::help:
In luna mai 2010 a aparut Ordinul 430/2010 care obliga Casa de sanatate sa plateasca sumele in termen de 30 de zile.
Va sfatuiesc sa depuneti la Registratura o adresa in care sa solicitati restituirea sumelor, invocand acest ordin, cu copie de pe cererea de restituire.

Art. 24 din Ordinul nr.430/2010 publicat in MO, partea I nr. 312 din 12.05.2010, pentru modificarea si completarea Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul ministrului sanatatii si al Presedintelui Casei Nationale de Sanatate nr.60/32/2006, care mentioneaza ca:
“La articolul 77, alineatul (5) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
(5) Pe baza referatului aprobat se intocmesc: ordonantarea de plata, ordinul de plata, borderoul ordinelor de plata prevazut in anexa nr. 14 sau, dupa caz, comunicarea de respingere a platii prevazuta in anexa nr. 15. In termen de 30 zile de la depunerea cereri de restituire, casa de asigurari de sanatate va efectua plata sumelor aprobate sau va transmite solicitantului comunicarea de respingere a platii.”
Va multumesc mult pentru implicare, dar daca raspunsul Casei va fi de refuz, ce urmeaza sa faca solicitantul pentru a recupera sumele?
Am inteles ca exista deja un refuz din partea Casei, iar directorul intreaba daca este ilegal sa retina sumele din contributiile pentru lunile urmatoare, in baza ART. 77, ordin60_32-1_sanatate . Altfel, cum se pot recupera?
elena138, utilizator
Nu mai sunt si alte pareri?