Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecarea cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecarea cu copil minor

va rog sa imi spuneti daca fostul sot ia fost incredintata fetita de 6 ani jumate prin hotarare definitiva si irevocabila poate pleca cu fetita in spania sau in alta tara fara ca eu sa ii dau o semnatura ca sunt de acord pt ca oricum a facut in asa fel sa nu imi pot vizita fetita in programul de vizita dat de tribunal.el nu mai locuieste la adresa ce a mentionato la proces adresa din buletin .el locuieste cu fetita in petrosani iar eu mam casatorit in deva.am fost de nenumarate ori la petrosani sa imi vad fata dar nu am putut din cauza ca nu stiu unde sa mutat fostul sot.ultima oara am fost la politia din petrosani si am facut o plangere pt ca nu pot sa imi vad copilul .dupa o saptamana mi-au spus cei de la politie mi-au spus ca fostul sot locuieste la concubina lui.dar gebeaba ca nu iam gasit acasa.ce pot sa mai fac.eu vreau sa mi se incredinteze mie fata .pt.ca el nu are o scoala femeia cu care locuieste nu inteleg de ce are ia grija de fata mea si el e mai mereu plecat.
avand in vedere cele mentionate de dvs. puteti formula o cerere de reincredintare minor, pe motiv ca s-au modificat conditiile pe care instanta le-a avut in vedere la pronuntarea primei hotarari. Va recomand sa va angajati un avocat!
Fostul dvs. sot nu are nevoie de acordul dvs. pentru a parasi tara cu minora, pentru ca aceasta i-a fost incredintata spre crestere si educare si din acel moment tatal este reprezentantul legal al minorului.
Daca doriti sa va fie dvs, reincredintata minora este necesar sa promovati pe rolul instantei o actiune de reincredintare minor.
Nu va fi usor sa obtineti reincredintarea minorei, pentru ca va fi necesar sa aduceti probe din care sa rezulte ca s-au schimbat imprejurarile avute in vedere de instanta la luarea masurii de incredintare a minorei.
Angajati avocat.