Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voluntariat

Buna dimineata.
Este acceptabil voluntariatul la firme, care nu desfasoara o activitate de interes social?
Intra aceasta ocupatie in contradictie cu dreptul muncii?
Daca voluntarul este ruda cu administratoul, deci chiar nu ridica pretentii, chiar vrea sa dea o mana de ajutor, este in regula? Sau orice munca trebuie impozitata?
Pe internet sunt multe anunturi de firme care cauta voluntari.
"Voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata din proprie initiativa de orice persoana fizica, în folosul altora, fara a primi o contraprestatie materiala"- prin urmare nu aveti cum sa platiti impozit atat timp cat nu incasati niciun venit.
Revin cu scuzele de rigoare.Acum am vazut ca ati postat "care nu desfasoara activitate de interes social".
Se cuvine sa corectez in acest caz.Nu puteti angaja pe cineva la o firma cu contract de voluntariat.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Eu as fi angajatorul, nu angajatul.
Nu este acceptata incheierea unui contract de voluntariat la S.C. ... Beenficiara al unui astfel de contract poate fi o persoana jurdica de drept public sau o persoana juridica de drept privat, fara scop patrimonial, care administreaza activitatea de voluntariat.