Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Voluntariat

Daca un angajat doreste sa faca voluntariat timp de o luna (iar firma sa doneze o parte din incasari catre un orfelinat sau ONG), ce tip de contract se face cu acest angajat si cum se procedeaza cu platile la Stat?
Contractul de voluntariat nu se poate incheia cu o societate comerciala ... potrivit , Legii nr.195/2001, contractul de voluntariat este o convenţie cu titlu gratuit, încheiată între o persoană fizică, denumită voluntar, şi o persoană juridică, denumită organizaţie gazdă, în temeiul căreia prima persoană se obligă faţă de a doua să presteze o activitate de interes public fără a obţine o contraprestaţie materială ... organizaţia gazdă este persoană jurdică de drept public sau persoana juridică de drept privat, fără scop patrimonial, care administrează activitatea de voluntariat. Î

Varianta este incheierea unui contract de munca, iar salariatul dupa primirea salariului il poate dona total sau partial orfelinatului sau ONG-ului respectiv.
sa faca voluntariat direct la ONG