Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... voluntari in asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

voluntari in asociatie

Buna ziua,

poti sa ai voluntari intr-o asociatie cu scop economic? Pot voluntarii sa ocupe posturi similare cu posturi pentru care exista deja angajati platiti?

Multumesc.
Intr-o asociatie cu scop economic nu pot fi voluntari ... contract de voluntariat este o conventie cu titlu gratuit, incheiata intre o persoana fizica, denumita voluntar, si o persoana juridica, denumita organizatie gazda, in temeiul careia prima persoana se obliga fata de a doua sa presteze o activitate de interes public fara a obtine o contraprestatie materiala.
Organizatia gazda este persoana jurdica de drept public sau persoana juridica de drept privat, fara scop patrimonial, care administreaza activitatea de voluntariat. .....

Va multumesc. Am inteles....deci, orice contract de acest gen, in situatia data, nu are valoare.

Internship se poate efectua... in conditiile date?