Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... schimbare nume firma la onrc
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

schimbare nume firma la onrc

Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru schimbarea numelui unei firme. vreau sa colaborez cu un broker de asigurari si firma trebuie sa contina in denumire "asistent in brokeraj" iar eu am in denumire "asistent in asigurari".
Cei de la onrc mi-au spus ca trebuie sa fac un nou statut ca si cum as face firma noua.Astept informatii de la dvs.
Va multumesc
Documente necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunii privind modificarea denumirii unui
comerciant*:
1. Cererea de înregistrare (original);
2. Dovada verificării disponibilităţii şi a rezervării firmei (original);
3. Dacă este cazul, acordul pentru utilizarea denumirii, prevăzut de art. 39 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare (copie);
4. Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor acţionarilor/decizia asociatului unic sau
actul adiţional la actul constitutiv, original);
5. Certificatul de înregistrare şi, după caz, anexa/anexele (original*);
6. Actul constitutiv actualizat;
7. Dacă este cazul:
- Declaraţia-tip pe propria răspundere semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că:
• persoana juridică nu desfăşoară, la sediul social sau la sediile secundare, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3
ani (model 1 - original);
• persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitarveterinar,
protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip (model 2 - original).
- Avizele prealabile prevăzute de legile speciale (original);
- Împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească
formalităţile legale (original).
8. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale.
- taxe de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.