Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

modalitate de desfacere contract de munca prin desfintarea postului
ce acte se fac
Decizie de incetare a CIM cu articolul aferent (65 sau ceva de genul...)
Buna ziua.

Prima oara informarea salariatului conform art.17 din codul muncii
Apoi sa il anunatati ca nu mai aveti posturi disponibile
apoi DECIZIE DE CONCEDIERE - În temeiul prevederilor art. 65 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii
vlamihai a scris:

modalitate de desfacere contract de munca prin desfintarea postului
ce acte se fac

1. Hotarare AGA de desfiintare a postului respectiv.
2. Instiintare salariat de intrare in preaviz care este de 20 de zile lucratoare. In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator, potrivit art.74 alin.3 CCMN.
3. Decizia de concediere emisa la sfarsitul perioadei de preaviz.
se face o decizie a administratorului unde se specifica faptul ca nu aveti alte posturi disponlibile si ca postul va fi desfiintat, apoi instiintati in scris angajatul ca se afla in preaviz de cel putin 20 zile lucratoare si abia dupa expirarea preavizului ii desfaceti cim cu art 65 alin1 din codul muncii.