avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

modalitate de desfacere contract de munca prin desfintarea postului
ce acte se fac
Cel mai recent răspuns: Tania D , Consultant resurse umane 11:17, 2 Decembrie 2010
Decizie de incetare a CIM cu articolul aferent (65 sau ceva de genul...)
Buna ziua.

Prima oara informarea salariatului conform art.17 din codul muncii
Apoi sa il anunatati ca nu mai aveti posturi disponibile
apoi DECIZIE DE CONCEDIERE - În temeiul prevederilor art. 65 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii
vlamihai a scris:

modalitate de desfacere contract de munca prin desfintarea postului
ce acte se fac


1. Hotarare AGA de desfiintare a postului respectiv.
2. Instiintare salariat de intrare in preaviz care este de 20 de zile lucratoare. In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator, potrivit art.74 alin.3 CCMN.
3. Decizia de concediere emisa la sfarsitul perioadei de preaviz.
se face o decizie a administratorului unde se specifica faptul ca nu aveti alte posturi disponlibile si ca postul va fi desfiintat, apoi instiintati in scris angajatul ca se afla in preaviz de cel putin 20 zile lucratoare si abia dupa expirarea preavizului ii desfaceti cim cu art 65 alin1 din codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere ANISOARA GHERGHINA ANISOARA GHERGHINA Care este perioada de preaviz acordata in cazul concedierii pentru motive ce nu tin de persoana salariatului? (vezi toată discuția)
Preaviz concediere irinarauta irinarauta Buna ziua tuturor, Va rog sa ma ajutati sa procedez corect in urmatoarea situatie. In firma desfiintez niste posturi datorita dificultatilor econonice. Fac ... (vezi toată discuția)
Art.65. desfintarea postului alina_hedesan alina_hedesan Buna, As avea nevoie de sfaturile dumnevoastra cu privire la situatia mea,am fost anuntata verbal pe data de 21.11.08 de desfintarea postului meu de la data ... (vezi toată discuția)