Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz concediere

Buna ziua tuturor,
Va rog sa ma ajutati sa procedez corect in urmatoarea situatie.
In firma desfiintez niste posturi datorita dificultatilor econonice. Fac demersuri pentru incetarea CIM a persoanelor care ocupa ceste posturi in conformitate cu art. 73 din CM, preavizare 20 zile lucratoare conf CCMN si incetarea cim cu 65 din CM. Pe aceste posturi am angajate cateva persoane, pensionate pentru limita de varsta, care fac cumul pensie cu salariu. Care este perioada de preaviz pentru acestea(tot 20 zile?) , iar CIM-ul il desfac tot cu 65 din CM? In conditiile in care contractul lor este incheiat pe perioada nedeterminata.
Astept raspunsul vostru si multumesc pentru ajutor.
Irina
In situatia in care CIM este pe perioada nedeterminata trebuiesc respectate intocmai dispozitiile din Codul Muncii privind desfacerea CIM din initiativa angajatorului
irinarauta a scris:

Buna ziua tuturor,
Va rog sa ma ajutati sa procedez corect in urmatoarea situatie.
In firma desfiintez niste posturi datorita dificultatilor econonice. Fac demersuri pentru incetarea CIM a persoanelor care ocupa ceste posturi in conformitate cu art. 73 din CM, preavizare 20 zile lucratoare conf CCMN si incetarea cim cu 65 din CM. Pe aceste posturi am angajate cateva persoane, pensionate pentru limita de varsta, care fac cumul pensie cu salariu. Care este perioada de preaviz pentru acestea(tot 20 zile?) , iar CIM-ul il desfac tot cu 65 din CM? In conditiile in care contractul lor este incheiat pe perioada nedeterminata.
Astept raspunsul vostru si multumesc pentru ajutor.
Irina

Procedura concedierii este aceasi pentru orice salariat indiferent daca acesta cumuleaza mai multe functii sau cumuleaza pensia cu salariul.
Acesta are dreptul la preaviz de 20 zile lucratoare si un salariu compensatoriu.Art. este 65 CM.
irinarauta a scris:

Buna ziua tuturor,
Va rog sa ma ajutati sa procedez corect in urmatoarea situatie.
In firma desfiintez niste posturi datorita dificultatilor econonice. Fac demersuri pentru incetarea CIM a persoanelor care ocupa ceste posturi in conformitate cu art. 73 din CM, preavizare 20 zile lucratoare conf CCMN si incetarea cim cu 65 din CM. Pe aceste posturi am angajate cateva persoane, pensionate pentru limita de varsta, care fac cumul pensie cu salariu. Care este perioada de preaviz pentru acestea(tot 20 zile?) , iar CIM-ul il desfac tot cu 65 din CM? In conditiile in care contractul lor este incheiat pe perioada nedeterminata.
Astept raspunsul vostru si multumesc pentru ajutor.
Irina

In primul rand iti trebuie hotararea AGA sau a asociatului unic in ceea ce priveste numarul si posturile care se desfiinteza. Apoi, trebuie emisa si comunicata instiintarea catre salariatii ca incepand cu data de ... sunt in preaviz de 20 de zile lucratoare, urmand ca la sfarsitul termenului de preaviz sa fie concediati pentru desfiintarea postului.
Dupa expirarea preavizului se emite decizia de concediere in baza art.65 alin.1 C..mun.
Indiferent de durata contractului nedeterminata sau determinata procedura concedierii individuale este aceeasi.
Multumesc mult tuturor .
Elis, din nou tot respectul !
D-nule Elis , si eu va multumes ptr. multele sfaturi date , dar citind si raspunsurile altora , imi apar semne de intrebare la situatia mea. La faimosul UPET noua ni s-a dat direct decizia de incetarea c.i.m .Nu mai pricep nimic , caci vad ca ca intai trebuia sa ni se comunice instiintarea de preaviz !!!.....Ni s-au emis direct deciziile , care nu sunt semnate la ITM ,nu la jurist , la unii n-au nici data la comunicare , unde omul a trebuit sa semneze .Din cate am inteles "instiintarile " nu pot fii atacate in justitie....Deci noi , oare ce am primit ???Pe hartie scrie clar "decizie "..Am intrat in ceata citindu-va raspunsul dat d-nei .Multumesc inca odata.