Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA CUMPARARE MASINA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA CUMPARARE MASINA

buna ziua
pot sa deduc tva la achizitia unei masini pe firma?
Pana la 31.12.2010 daca este peste 3500 kg, da.
Daca este sub 3500 kg exista o portita prin leasing financiar.
Factura fiind emisa pe numele firmei cu TVA, sunteti obligat sa inregistrati in contabilitate tva deductibil in contul 4426.
Suma inregistrata este insa deductibila sau nu in functie de destinatia / rolul masinii in firma. Vedeti nedeductibilitatile din Codul Fiscal.
Daca firma este inregistrata ca si platitoare de tva, si daca obiectul de activitate se incadreaza la categoria exceptii prevazute prin OUG 35/2009, pana la data de 31 dec 2009, si ulterior fara restrictii.
OUG 34, iar valabilitatea este 31.12.2010 :)