Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie Auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie Auto

Buna ziua

M-ar interesa parerea dumneavoastra in privinta achizitiei unor autovehicule pt a fi utilizate de agentii de vanzari ai unei firme cu activitate:import si distributie materiale constructii.
M-ar interesa in principal urmatoarea speta....
Presupunem ca se achizitioneaza masina si deduc tva-ul,acesta incadrandu-se la exceptiile prevazute in oug 34 fiind utilizata de agentii de vanzari ai firmei...
Ce se intampla daca dupa o anumita perioada de timp masina nu mai este utilizata de agentul de vanzari ci de o persoana din conducerea firmei?
Cum procedez cu tva-ul dedus la achizitionarea masinii?
Cazul 1 : daca masina e achizitionata in leasing...
Cazul 2 : daca masina este luata cu banii jos...

Multumesc!
Irina-2005, utilizator
Buna seara

Cazul 1: tva aferent ratelor de leasing este deductibil, leasingul fiind asimilat prestarii de servicii , mai putin tva aferent valorii reziduale . Prin urmare , nu conteaza ca masina e utilizata pentru agentii de vanzari
Cazul 2 In acest caz, deductibilitatea tva este conditionata de pct 45^1 norme :
e) vehiculele destinate exclusiv utilizării de agenţi de vânzări reprezintă vehiculele utilizate în cadrul activităţii unei persoane impozabile de către angajaţii acesteia care se ocupă în principal cu prospectarea pieţei, desfăşurarea activităţii de merchandising, negocierea condiţiilor de vânzare, derularea vânzării bunurilor, asigurarea de servicii postvânzare şi monitorizarea clienţilor.

In cazul ca veti schimba utilizatorul auto :
Cazul 1 - nu se intampla nimic
Cazul 2 - daca schimbarea intervine dupa data de 31 decembrie 2010 inclusiv. (pe legea actuala) nu se intampla nimic
Daca schimbarea intervine inainte de 31.12.2010 inclusiv, apreciez ca veti ajusta tva la achizitie, proportional
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc!

Imi puteti spune va rog si cum anume voi ajusta tva-ul ?
Presupunem ca acesta a fost dedus la achizitie (in cazul 2)masina fiind utilizata 3 luni de agentul de vanzari si 6luni de persoana cu functie de conducere.
Presupunem tva dedus 6000ron la achizitia din cazul 2.Sau spuneti-mi va rog daca exista vre-un exemplu prin codul fiscal care sa faca referire la acest lucru...

Mersi!

Presupunem , cum ati spus , ca la data achizitiei va incadrati in activitatea exceptata si tva deductibil este 6000 lei
In luna achizitiei - 6000 lei tva deductibil , cu drept de deducere
Perioada de ajustare =5 ani
TVA pe luna = 6000 : 5:12=100 lei /luna
In luna a 4 a , in care schimbati destinatia se ajusteaza taxa pentru 6 luni ; in decontul de tva , ca ajustare in fav statului 6 luni x 100 lei = 600 lei
La sfirsitul celor 9 luni ( 3 +6) este 31.12.2010 si nu mai este in vigoare restrictia la deducere , de aceea cred ca se ajusteaza tva numai pentru cele 6 luni, nu pentru intreaga perioada ramasa pina la trecerea celor 5 ani .
@danike : ce parere aveti ?
Multumesc mult....
Inca ceva...In baza a ce inregistrez in conta aceasta ajustare?Ce document atasez?
Fac copie factura initiala apoi foile de parcurs din care rezulta ca masina va fi utilizata de persoana cu functia de conducere +proces verbal din care reise schimbarea destinatiei si a utilizatorului masinii?

Sau cum anume se procedeaza ?

Aveti idee?
Irina-2005, utilizator
Magda Staicu a scris:

Presupunem , cum ati spus , ca la data achizitiei va incadrati in activitatea exceptata si tva deductibil este 6000 lei
In luna achizitiei - 6000 lei tva deductibil , cu drept de deducere
Perioada de ajustare =5 ani
TVA pe luna = 6000 : 5:12=100 lei /luna
In luna a 4 a , in care schimbati destinatia se ajusteaza taxa pentru 6 luni ; in decontul de tva , ca ajustare in fav statului 6 luni x 100 lei = 600 lei
La sfirsitul celor 9 luni ( 3 +6) este 31.12.2010 si nu mai este in vigoare restrictia la deducere , de aceea cred ca se ajusteaza tva numai pentru cele 6 luni, nu pentru intreaga perioada ramasa pina la trecerea celor 5 ani .
@danike : ce parere aveti ?

1.pentru bunurile de capital achizitionate dupa data aderarii, ajustarea se face anual, nu lunar
2. ajustarea se face pentru intreaga perioada ramasa pana la expirare, chiar daca limitarea dreptului de deducere a taxei este in vigoare pana la 31 dec 2010 (cine a achizitionat un autovehicul in luna iunie 2009 si nu a dedus tva aferenta, nu va face ajustare in favoarea sa in luna ianuarie 2011, corect?)
danike, utilizator