Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere neplata pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere neplata pensiei de intretinere

am facut acum 2 luni,o plangere pentru neplata pensiei de intretinere,stabilita printr-o sentinta definitiva
de atunci nu am nici un raspuns
care ar fi pasul urmator?
multumesc
Unde ati adresat plangerea?
Aveti posibilitatea sa va adresati cu o cerere pentru comunicarea stadiului dosarului la institutia unde ati depus plangerea.
Deoarece, din ceea ce deduc, ati depus o plangere penala pentru neplata cu rea-credinta, mai mult de 2 luni, a pensiei de intretinere, (ca forma a abandonului de familie/art.305 lit.c C.pen.), va sfatuiesc sa mergeti chiar personal la organul de cercetare penala la care ati depus plangerea si sa solicitati informatii despre stadiul desfasurarii cercetarilor.
Da, mergeti la politie si solicitai sa va informeze de stadiul dosarului. Faceti o cere scrisa in acest sens si o inregistrati. Daca lucrurile nu se schimba mergeti in audienta la procuror. Doi ani reprezinta un termen mult prea mare!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Solutionarea plangerilor dureaza.Fie va interesati personal la organele de cercetare penala de stadiul dosarului, fie formulati o cerere pe nr. de dosar pe care il aveti pentru comunicarea stadiului dosarului.