Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua! as dori sa imi dati si mie un model de sesizare penala pt neplata pensiei alimentare si sa imi spuneti unde trebuie depusa
multumesc!
Nu exista un formular/model-tip pentru plangere penala privind neplata pensiei alimentare (fapta ce se incadreaza in prevederile art.305 lit.c) C.pen. privind abandonul de familie,daca pensia alimentara nu afost platita cu rea-credinta timp de 2 luni consecutiv).
Plangerea o puteti face la Politie sau Parchet. Acolo veti fi indrumata cum se formuleaza o astfel de plangere penala.