Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Transferare persoana condamnata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Transferare persoana condamnata

In urma unei condamne din italia, un cetatean roman, doreste sa-si ispaseasca restul de pedeapsa in Romania,aceasta pers este sotul meu.El a depus cererea de extradare si am inteles de la avocatul din It. ca actele sunt trimise in Rom. din octombrie, doresc sa stiu unde trebuie sa intervin acum,sau care este urmatorul pas ce trebuie facut? Sunt realmente recunoscatoare de indrumari si va multumesc enorm!
alexandradinica, utilizator
[ link extern ]
nu cred ca puteti face ceva, doar poate sa vb cu un avocat sa se intereseze de caz.
procedura dureaza
gi-jane2, moderator
Puteati face cererea si din Romania si astfel ati fi avut un control mai eficient al situatiei. Cererea facuta de sotul dvs in Italia este inaintata de Republica Italiana catre statul Roman prin Ministerul Justitiei. Procedura este una destul de lunga.
Pentru detalii consultati Legea 302/2004, sectiunea privind transferul persoanelor condamnate sau angajati un avocat care sa afle stadiul procedurilor.

Av. Claudiu Sorin Feteanu