Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venit pers. fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venit pers. fizica

Buna seara! Va rog sa -mi raspundeti la urmatoarea intrebare :
daca am cumparat din Germania un autovehicol second-hand si l-am vandut aici mai scump trebuie sa platesc impozit pe diferenta (adica pe profitul realizat din vanzare) ? Sau doar cei care fac mai mult de o tranzactie de genul acesta ca persoane fizice au ceva de platit catre stat? Multumesc mult.
doar daca devine deja activitate cu caracter de continuitate(si alte tranzactii) se plateste impozit pe venit, nu pentru vanzare ocazionala cum este cazul dvs.