Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere informatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere informatii

Este legal diminuarea salariului brut pe cartea de munca de catre unitatea angajatoare, fara ca tu sa ai vreo incalcare a regulamentului de ordine interioara sau avertiosmente, mai bine spus orice fel de penalizari.

Cu stima,
Ana Enea
vorbiti despre o penalizare la salariu sau despre reducerea salariului brut?
Este vorba de reducerea salariului brut pe cartea de munca.

Ana Enea
Reducerea salariului se face doar prin act aditional la contractul individual de munca semnat de angajat si de angajator.
Daca ati semnat un asemenea act atunci e legal pentru ca ati fost de acord.
În conformitate cu dispoziţiile art.41 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor.
Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală a contractului individual de muncă dar numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.