Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scutire impozit pe venit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scutire impozit pe venit

Buna seara,
Intr-o interventie anterioara spuneam ca m-am hotarat sa plec din sistem.
Sunt absolvent al Academiei Tehnice Militare , Fac. Sisteme Electronice si Informatice
Militare, specializarea Sisteme si echipamente de automatizarea conducerii organizatiilor militare 2001-2006.
M-am angajat intr-o firma ca inginer programator.
Mi s-a comunicat de curand, ca in urma analizei diplomei de absolvire , nu beneficiez de scutire impozit pe venit, datorita faptului ca formularea titulaturii la rubrica-specializare- nu e la fel- cu cea de la fac. civila = calculatoare- vezi Ord. 4079/2001, si ca trebuie sa obtin o adeverinta de la Ministerul Muncii
Am butonat pe net si iata ce am aflat:
1. Absolvenţii cu diplomă de licenţă ai instituţiilor militare de învăţământ superior (începând cu anul 1994), care deţin titlul de "ofiţer licenţiat" sau "licenţiat", potrivit Hotărârii Guvernului României nr. 645 din 04.08.2000, sunt absolvenţi ai învăţământului universitar militar de lungă durată, iar diplomele de licenţă sunt recunoscute de Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Inovării şi Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, în acest sens, nemaifiind necesară echivalarea studiilor.
2.LEGE nr. 84 din 24 iulie 1995 -
ART. 100 Diplomele de absolvire a institutiilor militare de invatamant si titlurile
stiintifice obtinute dau dreptul detinatorilor legali, dupa trecerea in rezerva, sa ocupe functii echivalente cu cele ale absolventilor institutiilor civile de invatamant, cu profil apropiat si de acelasi nivel.
3. H O T Ã R Â R E privind domeniile, specializările, durata studiilor şi titlurile obţinute de absolvenţii învăţământului universitar, înmatriculaţi în anul I de studii,
în perioada 2002 – 2005

Nomenclatorul domeniilor şi specializărilor de referinţă din învăţământul universitar de lungă durată, prevăzut în anexa nr.1.

Domeniul Specializarea Ani studiu
1 Automatică 5 Inginer diplomat
INGINERIA 2 Calculatoare 5 Inginer diplomat
SISTEMELOR ªI 3 Automatică şi
informatică aplicată 5 Inginer diplomat CALCULATOARELOR 4 Sisteme şi echipamente 5 Inginer diploma
de automatizare a
conducerii organizaţiilor
militare

Intrebare: conform acestor date , beneficiez de scutire impozit( Ord. 4079/2001) fara alte hartii justificatoare, numai in baza diplomei mele? Daca da, cum conving pe cei de la firma,care trebuie sa-mi acorde acest drept. Marturisesc, chiar acestia mi-au spus sa ma zbat pentru a obtine o adeverita de la Ministerul Muncii, care sa-mi recunoasca acest drept?? Pentru ce, cand totul este f. clar.
Va multumesc.
referitor nomenclator, pentru ca s-au amestecat cuvintele, incerc sa refac:
Domeniul INGINERIA SISTEMELOR SI CALCULATOARELOR

Specializarea 1.Calculatoare
2.Automatica
4. Sisteme si echipamente de automatizare a conducerii
organizatiilor militare

Domnilor specialisti, daca ati fi juristi la firma la care sunt angajat-este in domeniul IT- v-ati asuma indeplinirea legalitatii in ceea ce priveste deducerea impozitului pe venitul meu conform Ord 4079/2001, avand in fata diploma mea de absolvire a Academiei Tehnice Militare , Fac. Sisteme Electronice si Informatice
Militare, specializarea Sisteme si echipamente de automatizarea conducerii organizatiilor .
Nu poate nimeni sa-mi dea un raspuns?
Specializarile care sunt permise pe diplome sunt foarte restrictiv definite in Anexa 2 la Ordinul 250/2004.

ANEXA Nr. 2

LISTA
cuprinzand specializarile

1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.

eumarian, utilizator