Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatiile fiscale ale cabinetelor de medicina de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatiile fiscale ale cabinetelor de medicina de familie

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
1. ce declaratii depune la Administratia Financiara un medic care are un cabinet de medicina de familie, unde este titular si are si o asistenta?
2. ce obligatii fiscale lunare, trimestriale, etc?
3. ce registre obligatorii trebuie sa aiba?
4. care ar fi cheltuielile deductibile?
5. care este baza de calcul pentru obligatiile fiscale?

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!
Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
1. ce declaratii depune la Administratia Financiara un medic care are un cabinet de medicina de familie, unde este titular si are si o asistenta?
[...]

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!

Pentru ca are angajati (asistenta medicala), trebuie sa depuna trimestrial la Administratia Finantelor Publice de care apartine cabinetul declaratiile 100 si 102.
In plus, trebuie sa depuna anual declaratia 200.

:offtopic:
Trebuie sa depuneti lunar si la Casa Teritoriala de Pensii, la Casa de Asigurari de Sanatate, la Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca si la Inspectoratul Teritorial de Munca, la fiecare, cate o declaratie. In plus, la ITM se depune si o copie dupa statul de salarii.

Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
[...]
2. ce obligatii fiscale lunare, trimestriale, etc?
[...]

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!

Lunar, pana in ultima zi a lunii, se plateste la Casa Teritoriala de Pensii contributia personala a medicului pentru asigurarile sociale.

Trimestrial, pana la data de15 a ultimei luni din trimestru, se plateste impozitul si contributia personala a medicului de asigurari de sanatate.

Tot trimestrial, odata cu depunerea declaratiilor 100 si 102, pana la data de 25 a lunii urmatoare terminarii trimestrului se platesc impozitul si contributiile aferente salariului asistentei.

Anual, dupa depunerea declaratiei 200, veti primi de la Administratia Financiara decizia de impunere in baza careia se va plati sau se va incasa regularizarea la impozitul si contributia personala a medicului de asigurari de sanatate.

Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
[...]
3. ce registre obligatorii trebuie sa aiba?
[...]

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!

Registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar.

Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
[...]
4. care ar fi cheltuielile deductibile?
[...]

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!

Toate cheltuielile facute in scopul desfasurarii activitatii cabinetului.

Cristina Vasile a scris:

Buna ziua,

As avea nevoie si eu de niste raspunsuri:
[...]
5. care este baza de calcul pentru obligatiile fiscale?

In speranta ca veti binevoi a-mi raspunde, va multumesc!

Pentru impozitul si contributia personala a medicului de asigurari de sanatate baza de calcul este venitul realizat determinat din registrul jurnal de incasari si plati.

Pentru impozitul si contributiile aferente salariului baza de calcul este salariul brut al acesteia.

Pentru contributia personala a medicului pentru asigurarile sociale baza de calcul este venitul declarat in declaratia de impunere la Casa Teritoriala de Pensii.

Multumesc foate mult pentru raspunsuri!