Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... despre datori
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

despre datori

buna ziua asi dori sa stiu si eu cand se prescrie o datorie.Am facut in 2001 un abonament la oringe si nu am proimit nici o factura pana cand dupa vreo 5 ani am primit de la ekos prima somatie ca sa platesc vreo 2500 lei ,nu am raspuns si dupa vreo 2 ani am primit alta cu 1500 lei in acest moment am primit o alta somatie cu 1600 lei insotita de o scrisoare de executare silita si scrie ca daca nu platesc in 6 zile imi pune sechestru pe bunuri.Ce trebuie sa fac ,eu ma-m maritat intre timp am alt nume dar stau la aceeasi adresa si toate bunurile le am luate cu sotul meu impreuna se poate pune sechestru pe ele.
Decretul nr 167/1598 prevede un termen de prescriere de 3 ani
indicat e sa nu raspundeti somatiei, sa nu le dati atentie ca nu mai scapati de ei, sunt ca raia. datoria e prescrisa.
daca ati avut abonament, cum de n-ati primit facturi? in 2001 cred ca era inca "dialog". trebuie sa stiti sigur ca restanta e mai veche de 3ani