avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrarea unei rate a unui mojloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrarea unei rate a unui mojloc fix

am si eu o problema cu care nu mam intalnit pana akm.Administratorul societatii la are lucrez a cumparat o vitrina pe care o plateste in rate lunare.Pe factura pe care am primit-o scrie avans vitrina,dar stiu ca avansurile se inregistreaza numai prin banca ceea ce nu este si cazul nostru.In cazul meu pe factura nu apare decat valoarea primei rate.Cum s procedez la inregistrarea contabila?k am incercat s-o bag k mijloc fix in programul de contab dar nu merge,pt k nu am valoarea totala a vitrinei,si ma gandeam s-o inregistrez ca obiect de inventar pana la depasirea sumei de 1800ron si dupa aceea s-o trec k mijloc fix.inreg mea este: %=401
303
4426 dar nu sunt convinsa k e bn....va rog ajutati-ma!multumesc #-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: bogeanua , utilizator 21:57, 7 Decembrie 2010
Factura de avans: % 409 si 4426 = 401 sau 404 dupa caz.
Plata facturii 401(404) = 5311.
Ulterior veti primi factura finala in care avansul deja facturat se va storna:
% 409 (cu minus),303 (213), 4426 = 401 (404).
am inteles dar avansul asta este dafapt o rata,care il plateste timp de 12 luni,asta ar insemna sa fac in fiecare luna inregistrarea facturii in avans si knd o sa primesc factura finala se mai mentine aceeasi inregistrare pe care mi-ati aratat-o?multumesc foarte mult!
Inregistrarea pt factura de avans ramane aceasi luna de luna iar factura finala se inregistreaza cum v-am mentionat mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila achizitie tamplarie pvc scorus69 scorus69 va rog sa mi spune ti monografia contabila a unei achizitii de tamplarie pvc pentru un stand -are contract de comodat,unde este punt de lucru. -plateste ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati in urmat problema : Am facut urmatoarea inregistrare: Pe prima factura scrie avans otel betonat 3000 kg si eu ... (vezi toată discuția)
Factura de avans Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: am primit o factura de avans pentru o marfa, baza:403,23 ron, TVA:96.77 ron, total 500 ron. a si ... (vezi toată discuția)