Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se poate intampla in cazul in care nu ti se ia in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se poate intampla in cazul in care nu ti se ia in considerare demisia?

In cazul in care demisia nu se aproba, cele 15 zile de preaviz au fost efectuate, ce efecte negative pot avea loc? Poate fi influenatata activitatea din cartea de munaca, etc?
Buna ziua. Demisia nu se aproba, ci se aduce la conostinta.
armiangel12 a scris:

In cazul in care demisia nu se aproba, cele 15 zile de preaviz au fost efectuate, ce efecte negative pot avea loc? Poate fi influenatata activitatea din cartea de munaca, etc?

Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.
Asa cum v-am mai spus pe celalat topic deschis de dvs, aplicarea unei sanctiuni disciplinare se face numai dupa ce s-a facut o cercetare disciplinara prealabila .

:offtopic:
NU mai postati de mai multe ori aceeasi problema ... este o incalcare a Regulamentului de postare.
www.avocatnet.ro/content/for...