Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

am înmatriculat un autoturism în noembrie 2008 şi mi lau încadrat E1 de la E2,dar în urmă cu cîteva luni mi lau încadrat E2 dar artizanal pt că autoturismul a avut echipament E2 dar na fost luat în considerare la data primei înmatriculări şi nici că pe actele autoturismului scria E2.dar după nenumărate sesizări am fost băgat în seamă de Registrul Auto Român,iar acum trebue să mai plătesc încă o taxă de 640 ron pentru reomologare Eurocat care a fost montat ulterior anului de fabricaţie şi anterior datei primei înmatriculări în România.cum pot sămi recuperez diferenţa plătită de la E2 la E1 şi această taxă 640 care eu o consider ilegală dar trebue să o plătesc #-o,avînd în vedere ca taxa de primă înmatriculare ma costat 6 000 ron.vă mulţumesc
pavelmita, utilizator
bună seara,am fost la secretariatul A.N.A.F.unde am plătit taxa de poluare,dar nimeni nu ştie despre o asemenea cerere tip de restituire.mi sa spus că pot face doar contestaţie care trebue să dovedească ce contest,iar contestaţia îmi va fii respinsă pentru că trebuia depusă în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii taxei de poluare :) mulţumesc
bună seara,am fost la secretariatul A.N.A.F.unde am plătit taxa de poluare,dar nimeni nu ştie despre o asemenea cerere tip de restituire.mi sa spus că pot face doar contestaţie care trebue să dovedească ce contest,iar contestaţia îmi va fii respinsă pentru că trebuia depusă în termen de 30 de zile de la efectuarea plăţii taxei de poluare.vă mulţumesc :)
Dati-mi adresa de e-mail si va trimit eu o astfel de cerere

Sau oricum , ea trebuie sa sune cam asa :

CERERE DE RESTITUIRE

Către(organul fiscal competent) __________________________________________

Subsemnatul/Subscrisa _____________________ (numele şi prenumele persoanei fizice / denumirea contribuabilului), cu domiciliul / sediul în localitatea ________________, str. _________ nr. __, bl. ___, sc. ___, ap. __, judeţul/sectorul ________________, având C.N.P./C.U.I. ____________________,
în temeiul prevederilor art. 117 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, coroborate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, solicit/solicităm restituirea sumei reprezentând:
( ) diferenţă între suma achitată anterior, cu titlu de taxă specială pentru autoturisme şi autovehicule, şi cuantumul rezultat din aplicarea prevederilor privind taxa pe poluare pentru autovehicule;
( ) valoarea reziduală a taxei pe poluare, autovehiculul pentru care s-a plătit taxa fiind scos între timp din parcul auto naţional;
( ) diferenţe calculate în urma contestării taxei pe poluare achitate anterior.

Declar/Declarăm că suma achitată iniţial, cu titlu de taxă specială pentru autoturisme şi autovehicule/ taxă pe poluare, prin chitanţa / O.P.T. nr. ______ /______, în cuantum de _________lei, a fost achitată pentru înmatricularea autoturismului/autovehiculului marca _________, tip/variantă __________, fabricat
în anul ____, având nr. de înmatriculare ___________, nr. de identificare _________________, seria cărţii de identitate _____________.

Faţă de acestea vă rog/rugăm să procedaţi la calcularea diferenţei/valorii reziduale, conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, cu menţiunea că am luat cunoştinţă că din suma de restituit vor fi compensate, de către organul fiscal
competent, eventualele obligaţii fiscale datorate şi neachitate la data restituirii.

Solicit/solicităm ca restituirea efectivă a sumelor cuvenite în continuare să se efectueze:
( ) în contul bancar nr. ___________________ deschis la _______________________;
( ) în numerar, la ghişeul unităţii trezoreriei statului, în baza Notei privind restituirea.

Solicitant/Reprezentant legal al contribuabilului
Nume şi prenume
Semnătura
L.S.
Data
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
pavelmita@yahoo.com
Faceti d-voastra o cerere catre ei in care solicitatirestituirea sumei si motivele ptr care o solicitati.Sa o de pununeti in 2 ex,unul ptr d-voastra.