Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul energie termica apartament fara repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul energie termica apartament fara repartitoare

Buna seara!
Am nevoie de putin ajutor.As dori sa stiu,cum se calculeaza energia termica la un apartament care nu are repartitoare.Mentionez ca in bloc majoritatea au repartitoare.Sunt insa si cateva apartamente care nu au dorit sa monteze aceste repartitoare.De aceea as dori cum se calculeaza energia termica pentru cei care nu au repartitoare montate.
Multumiri anticipate.
Formula pentru cei care NU au repartitoare este:
cel mai mare consum inregistrat pe repartitoare la un apartament similar ca suprafata din scara * 10% + partea de caldura la comun.

Caldura la comun se repartizeaza tuturor apartamentelor de pe scara respectiva, indiferent ca sunt sau nu contorizate, ca sunt conectate sau deconectate, proportional cu cota-parte indiviza (suprafata utila - fara balcon)
Multumesc pentru informatie.O singura nelamurire mai am: inmultit cu 10%?
Da
* 110% :)
Asa e, scuze!
Adica se mai adauga 10% fata de cel mai mare consum :)