Forum Discuţii juridice Executare silită Debit societate telefonie mobila-amenintare executare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Debit societate telefonie mobila-amenintare executare silita

Primesc acasa pe numele fostului meu sot instiintari de plata pentru un debit neachitat firmei [editat] din 2004.
Instiintarile vin din partea firmei [editat]. Ultima adresa era insotita si de o cerere de executare silita careia i se va da curs daca debitul nu va fi achitat pana in 13.12.10
Deoarece am doar hotararea de divort definitiva si irevocabila fara partaj va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea unei executari silite asupra imobilului sau bunurilor odata ce persoana pe numele careia figureaza debitul nu mai locuieste la aceasta adresa. Debitul initial era de 600 lei iar acum este de 6732 lei.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac?
Multumesc pentru sprijin.
gi-jane2, moderator
Urmare modificarii survenite prin divort,dvs,eventual puteti comunica recuperatorului ca debitorul nu mai locueste la adresa unde i s-a comunicat inscrisul
ynocentta, utilizator
2010- 2004 = 6 ani. N-a intervenit prescriptia?!
Sfatul d-stra este sa apelez firma recuperatoare si sa le explic situatia/eventual sa le trimit si o copie dupa hotararea de divort? Credeti ca exista posibilitatea unui partaj ,,fortat'' pentru recuperarea debitului?
Dvs ca si persoana ,nu aveti nici o obligatie in raport de debitor si obligatiile contractuale asumate si neonorate de catre acesta
creditorul, dupa ce urmareste bunurile/ veniturile proprii ale debitorului, poate cere partajul bunurilor comune pt a putea executa silit partea debitorului.
in cazul datoriei asteia, cred ca si elena, ca e prescrisa