Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... continuitate indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

continuitate indemnizatie crestere copil

Am urmatoarea speta: sunt mama unei fetite de 1 an si 5 luni si insarcinata cu al doilea copil in 7 luni. Potrivit noilor modificari avute in vedere de guvern, concediul de crestere copil va fi redus la 1 an. Astfel de la 1 ianuarie concediul pe care il am pt cresterea primului copil va inceta, aspect ce se va intampla inainte de a intra in cel pentru cresterea celui de-al doilea. In masura in care as intra in concediu prenatal as beneficia de continuitate spre a avea o indemnizatie in cuantum egal cu cea pe care o am acum? Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Ati inteles gresit, noile prevederi se vor aplica mamelor care vor naste dupa 01.01.2011.
Concediile si indemnizatiile aflate in derulare raman neschimbate, si anume se mentine concediul pentru ingrijirea copiilor de doi ani si indemnizatia cu o valoare cuprinsa intre 600 si 3400 lei.