Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In legatura cu indemnizatia pt. cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In legatura cu indemnizatia pt. cresterea copilului

Buna ziua din decembrie 2013 fac un an de cand m am angajat. Salariul meu brut este 1000 ron si ma intereseaza cum trebuie sa procedez daca vreau sa fac un bebe. Care va fi valoare indemnizatiei pt cresterea copilului? va multumesc frumos
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar:
- daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3400 lei lunar;
- daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1200 lei lunar.

2. Daca veti naste cel mai devreme incepand cu luna noiembrie 2013 veti putea beneficia de CCC.

Eu net am 750 asta inseamna ca voi lua aproximativ 630 de lei . Eu intelesesem ca trebuie sa am minim 12 luni lucrate si abia apoi sa raman insarcinata
1. - A fost o neintelegere sau cine v-a spus nu a stiut sa va explice.
- In cele 12 luni intra si perioada in care veti fi in concediu prenatal (sarcina) cand venitul net este mai mic (oricum indemnizatia nu va fi mai mica de 600 lei lunar).

2. Veti mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane