Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Poate cineva sa ma lamureasca cum e treaba cu indemnizatia pentru cresterea copilului? Am tot studiat problema, dar sunt si mai tare in ceata in acest moment. Cat la suta este? Se calculeaza din salariul brut, sau net acel procent? Este diferita in functie de cati ani stai acasa (1 sau 2)?

Va multumesc
1. Cautati si cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor si Normele de aplicare a ei.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independenta sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Indemnizatia pentru CCC este 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii dar:
- nu mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei daca optati pentru CCC pana la 1 an;
- nu mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1200 lei daca optati pentru CCC pana la 2 ani;
Multumesc frumos pentru informatii.

O zi buna!