Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau succesiune?

buna ziua, finul tatalui meu vrea sa-mi lase garsoniera lui, nu mai are pe nimeni, nici o ruda din cate stiu eu, garsoniera nu este intabulata acuma vrem sa mergem sa o intabula. se poate sa o intabulam pe numele lui si al meu? sau ce ar trebui sa fac sa intru eu in drept dupa moartea lui? cu mostenirea stiu ca se poate ataca foarte repede, iar tatal meu este foarte parsiv. ce pot sa fac ca sa stiu ca dupa moartea lui doar eu sa am dreptul la garsoniera? va multumesc
buna ziua.
garsoniera pe numele carei persoane este intabultata in prezent? finul tatalui dvs. a mostenit-o sau cum ??
daca este vb de o mostenire, tb initial sa procedeze la dezbaterea succesiunii, urmata de intabularea imobilului.
ulterior va poate face acte pe garsoniera, cum ar fi act de v-c, donatie sau testament.
ce legatura are tatal dvs. cu respectiva garsoneira? daca ii este nas nu inseamna ca va avea vocatie succesorala la decesul finului sau.
garsoniera a cumparat-o finul are contract de vanzare cumparare dar nu a intabulat-o vreau sa mergem sa o intabulam. nu putem sa facem intabularea pe numele lui si al meu?
Buna ziua !
In conditiile date , finul trebuie sa intabuleze dreptul de proprietate pe numele sau , apoi sa va faca act de vanzare-cumparare (eventual cu clauza de intretinere/abitatie) .
Intabulati locuinta pe numele finului,dupa care acesta poate opta pentru donatie cu drept de habitatie sau ,contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere