Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua!tatal meu a murit acum cateva luni.eu sunt fiica lui el fiind divortat de mama mea, iar inainte de decesul lui a murit si copilul lui dintr-o alta relatie.mentionez ca nu a fost casatorit cu mama copilului.doresc sa stiu cine are dreptul la mostenirea lui?bunicul meu fiind in viata si unchiul meu.
1.daca bunicul meu moare eu in calitate de nepoata dupa tata(decedat)mostenesc ceva?
mel 75, utilizator
Dumneavoastra si bunicul.
doar dumneavoastra.daca defunctul nu ar fi avut descendenti directi ar fi avut drept de mostenire colateralii si ascendentii.in cazul de fata doar d-voastra aveti drept de mostenire
cum se imparte aceasta mostenire?eu fiind unicul fiu?de ce are dreptul si bunicul adica tatal tatalui meu?
bunicul nu are nici un drept.veniti singura la mostenire in calitate de descendent direct.
bunicul meu i-a facut acte tatalui meu acum 6 ani pe un bun cu clauza de abitatie viagera peuntru bunic.cum se face mostenirea ?