Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensii de la 1 ianuarie 2011

Precizari despre aceasta impozitare a pensiilor.
Se va plati pentru suma ce depaseste 740 lei sau pentru toata pensia? Eu am o pensie de 754 lei, voi plati pentru cei 14 lei, deci 77 bani sau pentru 754 lei, deci 41,47 lei???????????
Doamna Pintea
Eu as vrea sa stiu daca este normal sa mi se retina de doua ori CASS. M-am lamurit ca din pensie mi se va retine 5,5 % din toata pensia (ceeace nu mi se pare normal, dar ce mai este normal in aceasta tara) dar mi se retine 5,5 % si din salariu (atata timp cat voi mai cumula pensia cu salariul)
Domnule Dragnea, ma intrebati daca este normal? Va raspund tot cu o intrebare: ce este normal in tara asta? :(
DA. ESTE NORMAL . retinerea de 5,5% pentru c a s se face din tot venitul persoanei .se impoziteaza si al doilea si al treilea serviciu.....a doua pensie......
La art.I pct.7din OUG.107/2010,privind modificarea art.259 alin.(2) din leg.95/2006 se precizeaza:Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 lei.Deci eu inteleg ca se impoziteaaza ce depaseste 740 lei,altfel nu ar putea ramane pensie neta de 740 lei.Asta e parerea mea daca gresesc va rog sa ma scuzati.
Popescudvasile a scris:

La art.I pct.7din OUG.107/2010,privind modificarea art.259 alin.(2) din leg.95/2006 se precizeaza:Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 lei.Deci eu inteleg ca se impoziteaaza ce depaseste 740 lei,altfel nu ar putea ramane pensie neta de 740 lei.Asta e parerea mea daca gresesc va rog sa ma scuzati.

Daca vroiau sa taxeze doar suma ce depaseste 740, spuneau asa in ordonanta si atunci nu mai era nevoie sa mentioneze "Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei" deoarece era simpla chestie de logica, pentru pensii mai mari de 740 RON, aplicand 740 + 0.945 * (pensia-740) da totdeauna mai mare decat 740, mentiunea asta ar fi inutila.

Eu din ordonanta inteleg ca toti cei care au pensia cuprinsa intre 740 - 784 RON o sa ajunga cu pensia la 740 RON (5.5% aplicat la pensiile din intervalul asta ar duce la o pensie finala sub 740, pe baza mentiunii se limiteaza la 740 insa).

Daca cineva are pensia mai mare de 784 RON o sa primeasca doar 94.5% din cat lua inainte.