Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modul de determinare a punctajului mediu anual
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modul de determinare a punctajului mediu anual

sunt nascuta in 2 aprilie 1952 am 35 ani de serv. la stat plus inca 6 ani cu 1/2 norma la o firma privata . as dori sa stiu cum mi se va calcula pensia deoarece in mai 2011 pot deschide dosarul de pensie . multumiri
Calculul se va face in mod obisnuit.Se vor calcula punctajele anuale pe toti anii de activitate prin raportarea salariului individual + sporurile admise de lege la salariul mediu brut(sau net depinde de perioada) pe economie.De exemplu:pana la 01/07/1977 salariile brute;dela 01/07/1977 pana la 01/01/1991 salariile nete;dupa 01/01/1991 salariile brute.Se vor aduna toate punctele pe intrega activitate si rezultatul se va imparti la 28 ani si 2 luni(adica 28,1666 ani)stagiul complet de cotizare,rezultand punctajul mediu anual.Punctajul mediu anual rezultat din acest calcul se inmulteste cu valoarea punctului de pensie,care va ramane ca si acum 732,8.Din aceasta inmultire va rezulta pensia.O seara buna.
multumesc mult .