Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul punctajului pentru pensie in urma primirii de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul punctajului pentru pensie in urma primirii de ajutoare la iesirea la pensie supuse CAS, CASS, impozit

Am iesit la pensie de boala gr.lll in luna iunie 2011 si am primit ajutoare la iesirea la pensie in cuantum de 12800 ron si dupa ce sa retinut cas , cass, impozit am primit 9200 ron (12 salarii) , intrebarea mea este cat punctaj am de castigat in urma acestei sume si suma aprox. deoarece intentionez sa inaintez la casa de pensii a MAI ( politist) o adresa incare sa solicit conf, L263/2010 pct 170 nu stiu ce aliniat unde orice suma din care sa retinut cele trei categ. se recalculeaza punctul de pensie .
Specific ca este vorba doar de sume nu si de sragii.
Multumesc
Suma de 12800 de lei aduce aproximativ 0,5 puncte.
Adica 12800 : 2117(salariul mediu brut pe economie prognozat pentru 2012)=6,04629(puncte) : 12 luni = 0,50386 puncte(eu l-am rotunjit la 0,5).Impartiti 0,5 la stagiul complet de cotizare(nu cel total) din decizie.Rezultatul il adunati la punctajul mediu anual.Apoi inmultiti cu 732,8(valoarea punctului de pensie).
CAS s-a retinut la o valoare plafonata ce reprezinta de 5 ori salariu mediu pe economie. Anul trecut salariul mediu pe economie a fost de 2022 lei, deci 5*2022=10110 lei. CAS s-a calculat doar pentru aceasta suma
Punctajul obtinut pentru luna in care ati incasat acea indemnizatie, nu putea fi mai mare de 5 puncte. Valoarea punctului fiind de 732,8 inseamna 5*732,8. =3664 Repet acest punctaj este calculat strict pentru luna in care ati incasat acea suma.
Ce legatura au cele 5(sau cate or fi) puncte realizate intro luna,cu valaorea punctului de pensie ?
Punctajul obtinut in luna respectiva intra in calculul punctajului mediu anual si bineinteles in calcului puntajului total obtinut de persoana respectiva. Pentru anul 2011, acea suma luata ridica punctajul mediu anual,si bineinteses cel total.
georgettegan a scris:

Valoarea punctului fiind de 732,8 inseamna 5*732,8. =3664

-Intrebare: Ce reprezinta 3664 ?
-Ce se intampla cu aceste cifre mai departe ?
-Cate puncte anuale ar acumula in plus pentru cele 12 salarii ?

Punctajul lunar nu se inmulteste cu valoarea punctului de pensie.
Numai punctajul mediu anual se inmulteste cu valoarea punctului de pensie.

Intrebarea a fost:Cat punctaj am de castigat...