Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort fara consimtamant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort fara consimtamant

se poate obtine divortul fara consimtamantul unuia dintre soti?(fara copii)
Da in instanta,va judecati;
Da, nu este necesar consimtamantul celuilalt sot pentru desfacerea casatoriei.
Este necesar doar ca reclamantul sa probeze in fata instantei, ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei, respectiv ca relatiile dintre soti sunt grav si iremediabial vatamate si astfel convietuirea sotilor nu mai poate continua.