Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog ajutor.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog ajutor.

Spune-ti-mi si mie va rog cum trebuie sa sune oi cerere catre instanta de judecata (judecatorie) in cazul in care am depus o cerere de anulare a unui proces-verbal si am castigat litigiu, iar cealalta parte nu a mai facut cerere de apel. si doresc pentru a primi un raspuns ca decizia instantei este irevocabila, deoarece la administratie finantelor publice imi apare a datorie valoarea amenzii.
Mergi la judecatorie cu hotararea si legalizeaz-o.
Faci o cerere simpla in care ceri legalizarea.;)
DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul (a) ____________ având calitatea de ..................... vă rog să-mi aprobaţi eliberarea a ....... copii de pe sentinţa civilă (decizia) nr............... pronunţată de ..................................................... în dosarul
nr. ........./ ............ legalizate cu menţiunea definitivă şi irevocabilă .

S-a taxat cu conform chitanţei CEC nr. ...... şi timbrul judiciar de______________.
Data: Semnătura

Domnului Presedinte al .....................................................
multumesc mult
La unele judecatorii gasiti cereri tipizate la xerox.
in cazul in care persoana petenta este o persoana juridica in cerere se poate scrie subsemnatul SC..... srl? si din cate am inteles se achita o taxa la primaria de pe raza caruia se afla judecatoria si o un timbru judiciar. mercumesc mult ptr ajutor
dascalescu_c, utilizator