Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legalizare si investire cu formula executorie sentinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legalizare si investire cu formula executorie sentinta

buna
am o sentinta civila - fond funciar - si as dori un model pt a o legaliza si investi cu formula executorie
Pana acum nu am mai facut asa ceva si de aceea rog ajutatima cu un model
Puteti adapta urmatorul model:

Către,
JUDECATORIA _____
DOMNULE PRESEDINTE,
Subscrisa societatea comercială _____, persoană juridică română cu sediul în ----_____,înmatriculată la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul ___ sub nr. J ___, cod fiscal ____, reprezentată legal de administrator dl. ____ în calitate de ___, formulăm prezenta
CERERE DE INVESTIRE CU TITLU EXECUTORIU SI LEGALIZARE
a Sentinţei Civile nr. ____ pronunţată de Judecătoria ____ la data de ____ în dosarul nr. ____, rămasă definitivă şi irevocabilă.
Anexăm:
Taxa judiciara de timbru în valoare de 2 LEI
Taxa judiciara de timbru în valoare de 6 LEI
Timbru judiciar în valoare de 0,15 LEI
Sentinţa civilă nr.___ –copie şi original
Administrator,
Nu trebuie ceva complicat ...o cerere adresata presedintelui instantei, in care indicati nr. de dosar si solicitati definitivarea sentintei nr. X din data Y si investirea acesteia cu formula executorie.
Atasati originalul sentintei, 2 taxe de timbru de 2 si 4 lei si 2 timbre judiciare de 0,15 lei.
nu se poate plati o singura taxa de timbru de 6 lei?