Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investire sentinta cu mentiunea \'\'definitiva si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Investire sentinta cu mentiunea ''definitiva si irevocabila''

Buna ziua, cum procedez ca sa obtin de la Judecatorie o sentinta cu mentiunea definitiva si irevocabila ? imi puteti oferi un model de astfel de cerere ? Multumesc frumos
Puteti folosi modelul de mai jos:

Către,
JUDECATORIA ____
DOMNULE PRESEDINTE,
Subscrisa societatea comercială ____S.R.L., persoană juridică română cu sediul social în ___, înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul __ sub nr. J ___, având codul fiscal ____ şi cont bancar ___ deschis la ____, reprezentată legal de Administrator ___, prin prezenta vã rugãm sã legalizaţi cu menţiunea definitivã şi irevocabilã Ordonanţa nr. ___ pronunţatã de Judecãtoria Tg. Mures în şedinţa publicã de la data de __ in dosarul cu numãrul ___.
Anexãm prezentei urmãtoarele:
Ordonanţa nr. –original
Taxã timbru în valoare de 2 lei
Timbru judiciar în valoare de 0,15 lei
Domnule presedinte,

Subsemnata/ul x, domiciliat ...., in calitate de ... in dosarul civ.nr.x/x/anul al Judecatoriei x, solicit prin prezenta cerere legalizarea sentintei civ. nr. x pronuntata de Judecatoria x in data x, in dosarul mai sus aratat.
Anexez:- taxa de timbru de 2.00 lei, timbru jud. de 0,15 lei si sentinta respectiva.

Data si semnatura,

Domnului Presedinte al Judecatoriei X.